Jak zaplanować remont mieszkania?

Odczuwalna poprawa sytuacji w gospodarce coraz częściej jest dostrzegalna przez zwykłych Polaków. Zwykły Kowalski z roku dzięki rok się bogaci. Gwoli wielu z nas bieg to jest w dalszym ciągu zbyt wolne, aczkolwiek coraz więcej osób być trzymane na zakup własnego apartamentu mieszkalnego. Często są to lokale w branży wtórnego, które wymagają remontu. Nic dziwnego – jako naród nie boimy się wyzwań, a w wielu rodzinach znajduje się wujek budowlaniec, tata elektryk czy kuzyn złota ucho. Kupowane mieszkania coraz częściej nabywamy za gotówkę – co jest nie tylko oznaką wzrostu zamożności Polaków, ale również zwiększającej się mobilności. Sporo mieszkań kupowanych jest w celach inwestycyjnych. Mieszkania do remontu nie są jednak od razu gotowe na przyjęcie nowego dzierżawcy. Konieczne jest przeprowadzenie złożonych prac, które nierzadko mogą mieć przetrwać kolejne kilkadziesiąt czasów. Jak więc właściwie zaprojektować remont i na jak zwrócić uwagę? O tymże poniżej.
 

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

 


Do zasadniczych prac związanych z remontem mieszkania należy ocena stanu stolarki okiennej i drzwiowej. W zależności od lokalizacji kupowanego mieszkania, jego stanu – zarówno zakres remontu jak i jego koszty mogą się znacząco różnić. Lokale o niskim standardzie z definicji wymagają wymiany i otworów okiennych i drzwi, co ma możliwość wiązać się z kosztem nawet na poziomie paru tysięcy złotych. Najtańsze drzwiczki zewnętrzne czy okna kupimy poniżej tysiąca złotych. Jeśli konieczny jest zakup stolarki okiennej drewnianej, na przykład do mieszkania w gmachu objętym ochroną konserwatora, nakład pieniężny ten może wzrosnąć na temat kilkaset procent. Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej powinno się zaplanować już z początku remontu. Często po zamówieniu musimy czekać na wyprodukowanie jak i również montaż drzwi czy otworów okiennych nawet do kilku tygodni, jeśli nie są do kupienia od ręki. Wymiana tychże elementów mieszkania wymaga też często uszkodzenia elementów ścian – poprzez podkucie lub zamurowanie szczelin. Po tego rodzaju pracach konieczne jest pierwotnego zabezpieczenie i dostosowanie do wyglądu lokalu. Wymiana okien po ostatnim malowaniu elewacji byłaby nie tylko więcej kosztowna, ale i długotrwała.

 

 

Zmiana układu pomieszczeńAż do ciężkich i brudnych prac należy również zmiana układu pomieszczeń. Otwarcie kuchni na salon, połączenie łazienki wraz z ubikacją czy zmiana liczbie pokojów to prace, które często wymagają wyburzeń i stawiania nowych konstrukcji murowanych. Coraz częściej część prac można rozwiązać łatwiej, wykorzystując stelaże i ściany wraz z karton-gipsu. Porządny remont spośród reguły będzie jednak oparty o trwalsze rozwiązania. Wskazane jest zwrócić uwagę na pewną rzecz, która często zadziwia osoby remontujące lokal: gruzu będzie o wiele więcej, niż się wydaje! Prace przy wyburzeniach są bardzo ciężkie i niebezpieczne, odpowiednim wyborem będzie więc postanowienie o skorzystaniu z oferty firmy wyspecjalizowanej w takich pracach. Murowanie nowych ścian też nie należy do najlżejszych prac. Natomiast musimy jeszcze pamiętać na temat bardzo ważnej rzeczy: zmiana układu pomieszczeń może żądać również przeniesienie lub modyfikację układu istniejących już instalacji, takich jak elektryczna, gazowa czy wodno-kanalizacyjna.

 

 

Wymiana aplikacjiW lokalach wybudowanych kilkanaście lat temu, praktycznie zawsze konieczna jest wymiana aplikacji. Aluminiowa instalacja elektryczna być może stwarzać zagrożenie pożarowe, nieszczelne rury kanalizacyjne mogą doprowadzić do zalania, a kiepsko podłączona instalacja gazowa być może w pewnym momencie spowodować prawdziwą tragedię. Kontrola wszystkich instalacji i w razie potrzeby ich naprawę lub wymiana powinny okazać się jednym z najważniejszych wydatków w budżecie kupującego. Od czasu stanu instalacji zależeć będzie przecież bezpieczeństwo osób znajdujących się w mieszkaniu. Nadmienione wcześniej zmiany układu obszarów mogą bezpośrednio wpływać na koszt wykonania lub modyfikacji instalacji wszystkich typów. Dobrym rozwiązaniem jest więc rozplanowanie wszystkich połączeń jeszcze zanim rozpoczęciem prac remontowych. Podłączenia instalacji warto zlecić fachowcom posiadającym niezbędne uprawnienia – dzięki czemu będziemy mieć ochronę jakości wykonanych prac. Wydatki związane z wymianą instalacji są bardzo różne – wymiana instalacji elektrycznej w kawalerce to koszt od momentu 2 do 5 tysięcy złotych, w większym miejscu zamieszkania może to być chociażby ponad 10 tysięcy zł. Prace hydrauliczne z zasady są tańsze, choć rotacja całego pionu również być może być kosztowna.

 

 

Łazienka


Jednym z największych wydatków związanych spośród remontem mieszkania jest też łazienka. Remont tego pokoje najczęściej bezpośrednio wiąże się z ingerencją w instalację wodną i elektryczną. Zmiana wanny na prysznic, lokalizacji miasta umywalki czy toalety, a nawet proste przesunięcie gniazdka o kilka centymetrów powinno się wykonać wraz z wymianą wszystkich instalacji. Koszt prac przy wykończeniu niewielkiej kuchni w kawalerce wyniesie również od około 2 aż do 5 tysięcy złotych. Do tego dojdą koszty materiałów, które zależą jedynie od fantazji właściciela mieszkania. Najtańsze wykończenie zmieści się w paru tysiącach złotych do formy "pod klucz", dla odmiennych osób wydatek kilkunastu tyś złotych na same płytki do łazienki to minimum. Wszystko zależeć będzie od momentu zasobności portfela inwestora lub wielkości wcześniej zaplanowanego budżetu.

 

 

Wykończenie ścian


W starszym budownictwie większość lokali konstruowana była bez zachowania wszystkich pionów i poziomów. Niejednokrotnie różnice z oczekiwanymi stanami są bardzo różne. Częstokroć fachowiec musi prostować ścianę na całej długości i wysokości lub nie wydaje się w stanie tego wykonać wyjąwszy znaczącej utraty metrażu pubu. Jeśli decydujemy się na remont kapitalny, warto przeprowadzić go dobrze. Zamiast łatwych do montażu płyt kartonowo-gipsowych można zastosować tynki standardowe. Choć czas ich wysychania, a przez to i renowacji jest dłuższy, to kanon lokalu nie opadnie przez wiele lat. Początkowo sporo osób pomija też koszt malowania ścian – być może to być nawet parę złotych za metr kwadratowy, zaś i to bez uwzględnienia kosztów farby. Najtańsze barwnika ścienne kupimy za 100-200 złotych i starczy to na pomalowanie niewielkiej kawalerki. Duże i wysokie mieszkania w których używamy najdroższych farb mogą wygenerować parę tysięcy złotych kosztu.

 

 

PosadzkiDobry remont kapitalny nie może obyć się bez zamiany podłóg. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach będą panele podłogowe. Dostępne są w olbrzymiej gamie kolorów, kształtów, barw. Często używane są też podłogi z płytek lub z desek: klejonych i litych. Każde z rozwiązań ma trochę inną trwałość i różne zastosowanie. Oczywiście w zależności od środków finansowych mamy możliwość za kilkaset złotych wykończyć podłogę najtańszymi panelami po kawalerce lub też przeznaczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych w wykończenie mieszkania litym drewnem egzotycznym sprowadzanym na wyjątkowe zamówienie. Pomiędzy oboma skrajnościami istnieje olbrzymie pole służące do wyboru. Dla większości osób właściwym rozwiązaniem będzie co najmniej zakup paneli podłogowych na temat grubości 8 milimetrów jak i również klasie ścieralności AC4. Pozwoli to na jednoczesne maksymalizowanie wytrzymałości podłogi i zredukowanie wydatków Przy wymianie podłóg pamiętajmy o kosztach robocizny: niektóre sklepy oferują zestaw w cenie produktu bądź za niewielką opłatą. Firmy działające na rynku proponują tą usługę w wartości około 15 złotych zbytnio metr kwadratowy. Do kosztów tych zaliczyć można nadal podkłady pod panele bądź listwy przypodłogowe. To koszty które często pomijane są przy pierwszej analizie wydatków remontu.

 

 

KuchniaO jak dużo koszt AGD będzie bardzo różny i zależeć zostanie tylko od fantazji posiadacza mieszkania, to koszty szafek wykonywanych na zamówienie możemy oszacować z dość sporym prawdopodobieństwem. Firmy stolarskie dają takie produkty najczęściej po przedziale od nawet powyżej 1000 złotych do ponad 3000 złotych za metr bieżący. W niewielkiej kuchni koszt mebli wyniesie blisko 2-5 tysięcy złotych, przy dużych mieszkaniach i tuż przy zastosowaniu najlepszych materiałów jesteśmy wstanie zobaczyć rachunek opiewający dzięki kwotę nawet 10 razy większą. Ułożenie i nabycie mebli warto zaplanować na wczesnym etapie remontu. przejdz tutaj Produkcja mebli na zlecenie trwa często od 2 aż do nawet 8 tygodni. W tym momencie można nawet przeprowadzić wszelkie pozostałe prace remontowe. Właściwie więc wcześniej odpowiednio wykonać pomiary i dostosować ułożenie instalacji elektrycznej, gazowej bądź wodno-kanalizacyjnej do układu ekwipunku AGD i mebli.

 

 

Szafy wnękoweUsługi stolarskie w remontowanych mieszkaniach często nie ograniczają się jedynie służące do zabudowy w kuchni. Coraz częściej korzystamy również z szaf zabudowanych w korytarzach czy pokojach. Takie rozwiązania są wygodne, trwałe, zaś jednocześnie niekoniecznie drogie. Duża liczba szaf może zostać wyprodukowana i zmontowana w cenie do 3000 złotych, niekiedy nawet z uwzględnieniem interesujących dodatków czy luster. Wytwarzanie szafy na wymiar być może zająć kilka tygodni, tak jak ma to miejsce tuż przy meblach kuchennych. Warto zatem planować te zakupy równocześnie, a najlepiej zlecić usługę jednej firmie. Nie jedynie ułatwi to zamówienie i pracę stolarzowi, ale często będzie też kartą przetargową do zbicia ceny mebli o kilkaset złotych.

 

 

Meblowanie i upiększanie


Wykonanie wszystkich prac remontowych to nie zaakceptować koniec. Bardzo ważne jest właściwe wysprzątanie lokalu – po długim remoncie często kurz może osiadać na meblach czy ścianach nawet przez wiele tygodni. Wówczas gdy ten etap mamy zbytnio sobą, warto umeblować apartament i zadbać, by stało przytulne. Elementy np. poduszki, świeczki czy zasłonki nie zaakceptować kosztują dużo, a będą w stanie zdecydowanie ulepszyć wygląd i komfort pubu. Pomijając fakt czy mieszkanie nabywamy fajnego czy z zastosowaniem na wynajem.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Jak zaplanować remont mieszkania?”

Leave a Reply

Gravatar